Ljeti, po vrućini i sparini, često jedini obrok koji želimo jesti (i koji si priuštimo i dvaput, triput) jest svježa, ukusna, zasitna hladna tjestenina, koja može biti i predjelo i cijeli obrok te može nam „spasiti“ i ručak i večeru – da sve zadovolji! Pogledajmo kako je savršeno pripremiti, a da ne bude prekuhana, bezukusna ili bezvezna.
- 1. Kako skuhati tjesteninu?
Odaberite kratki oblik tjestenine poput penna, fusilla ili farfalla. Posolite vodu tek kada zakipi (nikad prije i nikad nakon što ste dodali tjesteninu). Kad zakipi i posolite, dodajte tjesteninu. Poštujte vrijeme kuhanja označeno na pakiranju kako biste dobili tjesteninu „al dente“.
- 2. Kako ohladiti tjesteninu?
Kada procijedite tjesteninu, začinite je s malo ulja i ostavite je u posudi da se ohladi do sobne temperature. Kada je začinite uljem, možete je također raširiti na kuhinjskoj dasci da se brže ohladi.
- 3. Vlastiti preljev
Gotovi preljevi za salatu su zgodno i brzo rješenje, ali ako sami napravite svoj preljev, to je potpuno drukčiji okus koji vam omogućuje da „personalizirate“ svoju hladnu tjesteninu kako sami želite.
- 4. Kako odabrati sastojke?
Hladna tjestenina može se napraviti s mnogim sastojcima ali treba paziti na tri važna pravila. Prvo: ne stavljajte previše sastojaka jer tako možete napraviti kriva uparivanja okusa. Drugo: odaberite iste komadiće ili ih narežite sve sastojke na istu veličinu. Treće: odaberite sastojke koji se slažu s mekoćom tjestenine, ne previše hrskave ni tvrde.
- 5. Osnovni sastojci
Ako želite tjesteninu koja se sviđa svima, odaberite malo jednostavnih sastojaka: rajčice, mozzarellu (možete je zamijeniti dimnjenim sirom „Scamorza“ ili fetom) i masline.
- 6. Začinsko bilje
Ne zaboravite dodati nekoliko listova bosiljka kako biste dodatno pojačali svježinu i okus. S obzirom na odabrane sastojke, možete odabrati i mentu ili pomiješane usitnjene začine (bosiljak, peršin, timjan, mažuran).
- 7. Ostali sastojci
U hladnu tjesteninu mogu se dodati sastojci poput tune, kapara graška, patlidžana, tikvica, kukuruza, kockica šunke ili mortadelle, paprike, kozica, tvrdo kuhanih jaja.
- 8. Majoneza
Ako želite, možete bolje povezati sve sastojke dodajući malo majoneze, ali nemojte pretjerati. Također možete koristiti umake poput kao pesta, kombinirajući ga s kuhanim krumpirom i mahunama.
- 9. U hladnjak prije konzumiranja
Kada tjesteninu začinite po želji, ostavite je da se ohladi barem jedan sat u hladnjaku. Prije konzumiranja, treba je izvaditi iz hladnjaka kako bi došla do sobne temperature.
- 10. U hladnjak i sljedećih nekoliko dana
Hladna tjestenina može se čuvati u hladnjaku nekoliko dana. Ako, pripremajući je, već znate da je nećete odmah pojesti, izbjegavajte stavljati sastojke poput mozzarelle i rajčice koji imaju tendenciju pustiti tekućinu. Dodajte ih tek kratko vrijeme prije posluživanja tjestenine.